Jak zmieniały się stroje kąpielowe? Historia mody plażowej

KK
4 min czytania
fot. Pexels

Kąpiel w wodzie jest od wieków ulubionym sposobem relaksu i zabawy. Od zawsze ludzie starali się zapewnić sobie komfort podczas korzystania z tej przyjemności, dlatego też historia strojów kąpielowych jest tak długa i interesująca. Jak zmieniały się stroje kąpielowe? Jakie trendy w modzie plażowej obowiązywały w przeszłości? O tym wszystkim i więcej dowiemy się z naszego artykułu.

Przyjrzyjmy się bliżej zmianom, jakie wystąpiły w krótkiej historii strojów kąpielowych. Oto lista najważniejszych momentów:

 • stroje kąpielowe w starożytnym Rzymie
 • ekscentryczne stroje kąpielowe w renesansie
 • promieniści i moda plażowa
 • kostiumy kąpielowe w XX wieku
 • stroje kąpielowe współczesne

Pierwsze stroje kąpielowe

Pierwsze stroje kąpielowe powstawały w XIX wieku. Były one zaprojektowane, aby zapewnić ochronę przed słońcem i wpływem wody. Początkowo stroje kąpielowe były stworzone z cięższych materiałów, takich jak bawełna lub len. Były one często w kolorze czerwonym lub czarnym, aby ukryć ciało przed spojrzeniami innych. Do stroju dołączone były czapki i rękawiczki, aby chronić skórę twarzy i dłoni przed słońcem. Przez wiele lat stroje kąpielowe były dostosowane do zmieniającego się stylu ubioru, tak aby odpowiadały aktualnym trendom. Jednym z głównych trendów było dodawanie różnych elementów dekoracyjnych, takich jak kwiaty i cekiny. Od mody na stroje kąpielowe w XIX wieku do dnia dzisiejszego widać wyraźne zmiany w wyglądzie i materiałach używanych do ich produkcji.

Dawne stroje kąpielowe damskie

Dawne stroje kąpielowe damskie były zdominowane przez długie, nieelastyczne sukienki, które sięgały zazwyczaj do kostek. Przykrótkie rękawy nie zapewniały zbyt wiele ochrony słonecznej, a ich konstrukcja zazwyczaj nie była przystosowana do pływania. Często miały one charakterystyczne, szerokie staniki, których celem była ochrona przed chłodem wody. Dodatkowo wyposażane były one w długie spódnice, które miały na celu zasłonięcie kobiecego ciała od brzucha w dół. Wybór kolorów i wzorów był ograniczony i zazwyczaj stroje kojarzone były z jasnymi barwami, które miały na celu odbijanie promieni słonecznych. Wykonane były one z materiałów takich jak bawełna lub jedwab.

Jak zmieniały się stroje kąpielowe męskie?

Stroje kąpielowe męskie zmieniały się na przestrzeni lat. Na początku XX wieku mężczyźni często chodzili na plażę w kąpielówkach szytych na miarę lub w koszulach i spodniach. W latach 20. i 30. stroje kąpielowe męskie stały się bardziej dopasowane, ale nadal były długie, sięgające do kolan. W latach 40. i 50. popularne były krótkie spodenki z szortami zwane kąpielówkami, które były bardziej dopasowane i zazwyczaj ozdobione kolorowymi aplikacjami. W latach 70. i 80. stroje kąpielowe męskie stały się coraz krótsze, aż w końcu w latach 90. nastała era szortów do kostek. Obecnie na rynku dostępne są różne style strojów kąpielowych męskich, od klasycznych jednolitych do bardziej odważnych i wzorzystych.

Krótko mówiąc, od długich, dopasowanych kąpielówek zaczynając, męskie stroje kąpielowe przeszły długą drogę, aby dopasować się do aktualnych trendów:

 1. Kąpielówki szyte na miarę lub w koszulach i spodniach (XX wiek)
 2. Dopasowane do kolan (lata 20. i 30.)
 3. Krótkie spodenki z szortami (lata 40. i 50.)
 4. Krótsze niż kolano (lata 70. i 80.)
 5. Szorty do kostek (lata 90.)
 6. Różne style od klasycznych po bardziej odważne (obecnie)

Najnowsze

Popularne